Nykyään ko. pulju on jo onneksi konkurssissa, mutta aikanaan lähes kaikki Aholaidat oli ihan sieltä ja syvältä. Myymälät oli melkein järjestään jossain entisissä pankkikiinteistöissä, joihin ei ikinä oltu suunniteltukan tuotavan sellaisia tavaramääriä.
Moniin myymälöihin ei mahtunut eurolavaa leveämpiä vetämään ovesta sisälle. Hyvin kyllä keskusvarastolla tiesivät ovien leveydet, mutta aina joskus keräsivät vahingossa FIN-lavalle noita europaikkoja ja sitten lempattiin.
Osaan paikoista tavarat piti viedä etuovesta kaikenlaisia vanerivirityksiä ovelle kikkaillen. Suurimmassa osassa myymälöistä ei ollut takahuoneessa tilaa tavaroille, vaan kaikki piti aina saada sovitettua myymälän puolelle johonkin hyllyjen väliin. Yleensä tavaraa meni kuitenkin joka paikkaan joku 4-10 lavaa kerralla.
Jos jossain sattui olemaan lastauslaituri, niin sitten tavarat joutui yleensä viemään hissillä, johon ei yleensä mahtunut kuin pari lavaa kerralla ja hissiltä joutui vielä vetämään lavoja vaikka kuinka kauas. Vantaalla oli yks paikka (en enää muista kaupunginosaa), jossa tavarat vietiin jotain 2,1 metriä korkean maan alla olevan autohallin kautta. Eli perälaudalla luiskan yläpäässä lavat alas ja sitten pumpuilla sitä (lämmittämätöntä) luiskaa pitkin alas. Varsinkin talvella tosi kivaa.
Joku mainitsi Tampereen Koskikeskuksen. Kaveri joskus kyrpiinty, että jos kerran tilaavat sinne Intersportiin täysperävaunullisen fillareita kerralla, niin viedään sitten täysperävaunulla. Mitä niitä muljaamaan.

Peruutti moduulimittaisen sitä luiskaa alas sisälle sinne halliin niin pitkälle kuin sai sopimaan ja veteli perälaudalla fillarit ulos. Oli aika liuta v***uuntuneita jakarikuskeja, kun kukaan ei mahtunut mihinkään suuntaan liikkumaan. Intersportin väkikin oli vähän ihmeissään, että mihin saavat ne kaikki niin äkkiä sopimaan, kun yleensä tuotiin noi isommat määrät perättäisinä päivinä jättämällä puolet omalle terminaalille, vaikka yhdellä kirjalla tulivatkin.
Tässä paikka Google Mapsista.Forssan Citarissa on joku suunnittelija vissiin miettinyt, että kun autot on sen max. 2,6 metriä leveitä, niin jätetään tohon nyt 2,9 metrin reikä pylväiden väliin ennen siltaa. Tai jotain sinne päin se leveys on. Ei sinne meinaan kovin montaa senttiä reunoille jää tilaa, kun FRC-kaapista kääntää ovet auki kylkiä vasten. Kiva sihtailla 25 metrin päästä, kun toleranssia sivusuunnassa on yhteensä alle 10 senttiä.
Georgia Pacificin Rounionkadun varaston laiturit Nokialla ovat sen verran legenda, ettei niistä varmaan kauheasti tarvitse mainitakaan. Sielläkään ei olisi tarvinnut kuin tehdä ne vinolaiturit toisin päin, niin olis kaikilla helpompaa.
Kuva Google Mapsista.Tampereella Turtolan Citarin elintarvikepuolen purkupaikka on kans mukava. Mikähän älynväläys on ollut laittaa se verkkoaita Citarin takapihan ja Kodin Ykkösen kellarivaraston ulosajon väliin. Moduulimittaista siihen saksinosturille sihtaillessa meinaa aina väkisin etukulma raapia sinne aitaan. Lisäksi sen aidan takia kukaan ei mahdu ohi käyttötavarapuolelle eikä sieltä pois, kun on siinä purkupaikalla.
Vaasan keskustan Citari on kans ihan mielenkiintoinen paikka. Tiedän, että siellä on moduulillakin käyty - itse kyllä suosiolla oon aina telannut vetäjään.
Tässä paikka Google Mapsista. Purku oikealla näkyvän ensimmäisen nosto-oven taakse. Laituri vähän toistakymmentä metriä ovien sisäpuolella ja ensin heti oven takana metri - pari luiskaa ylöspäin.Helsingin keskustaan oon muutaman kerran joutunut viemään Parocin villoja saneeraustyömaille. Muutenkin kiva purkaa perälaudalla 2,4 x 1,2 m lavalla olevia suurpakkauksia, saati sitten Hesan ydinkeskustassa vedellä niitä vielä pumpuilla jostain porttikongeista sisälle, kun ihmisillä on vielä se asenne, että mun pitäis pumppujen ja sen lavan kanssa väistää niitä, kun ne kävelee kädet taskuissa. Jossain Eirassa oli kanssa kiva pyöriä täysperänveturilla viemässä niitä villoja, kun pysäköityjen autojen välissä hädin tuskin mahtuu kulkemaan ja koko ajan änkee pikkuautoa vastaan (saati sitten yhdellä reissulla sama turistibussi molempiin suuntiin mennessä, kun jääkiekon MM-kisojen aikaan olin liikkeellä ja joku Tsekin joukkue oli päättänyt käydä tervehdyskäynnillä diplomaatillansa.)
Saneeraustyömaat on kyllä yleensä anaalista, oli ne missä kaupungissa tai kylässä hyvänsä. Nykyään joutuu usein viemään ikkuna ja ovipaketteja perälautapurkuina. Nekin kun on yleensä aika leveitä ja ovilavat vielä usein pirun painavia, on niitä tosi ihana koittaa saada pumpuilla liikkumaan pihoilla mihinkään, saati vastaanottajan toivomaan paikkaan, varsinkin talvella.
Kyllähän taas helpotti.
